Zabytki Mediolanu

Mediolan to jedno z najbardziej specyficznych miast we Włoszech. Znajdziemy w nim eklektyczną mieszankę wpływów włoskich i austriackich, które pojawiły się w mieście na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy trafiło pod władanie monarchów z dynastii Habsburgów. Stanowi raj dla miłośników sztuki, wielkomiejskich wibracji i pysznego jedzenia. Mediolan co zwiedzać – warto dobrze przygotować się przed wycieczką do drugiego pod względem wielkości miasta Włoch, aby odkryć jego fenomen i unikatową atmosferę.

Największe atrakcje w Mediolanie

Do największych atrakcji Mediolanu należy wspaniała katedra będąca jedną z największych tego typu budowli na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku na miejscu, w którym już wcześniej znajdowały się świątynie katolickie. To właśnie tutaj w 1805 roku Napoleon Bonaparte został koronowany na króla Włoch. Liczne rzeźby, płaskorzeźby i dzieła sztuki sakralnej sprawiają, że można tutaj spędzić wiele godzin, odkrywając kolejne skarby. Drugim symbolem miasta jest wybudowana w XIX wieku Galeria Wiktora Emanuela II. To jedna z najpiękniejszych galerii handlowych na świecie, zwieńczona monumentalną kopułą z żelaza i szkła, w której znajdują się dziesiątki butików, sklepów, knajpek i kawiarni. Z kolei w jadalni klasztoru Dominikanów turyści z całego świata mogą podziwiać „Ostatnią wieczerzę” Leonarda da Vinci – najsłynniejsze malowidło ścienne w historii.

W poszukiwaniu odległych epok

Piazza Mercanti, czyli Plac Kupców, od XIII do XVIII wieku stanowił tętniące życiem serce Mediolanu. To tutaj trzeba się udać, aby wyobrazić sobie Mediolan wieków średnich. Znajdowały się na nim gildie handlowe i najważniejsze instytucje. Dziś znajduje się tutaj jeszcze kilka budowli z połowy średniowiecza oraz liczne perełki z późniejszych epok. Castello Sforzesco, czyli Zamek Sforzów, wybudowano w XV wieku i przez jakiś czas stanowił oficjalną rezydencję Franciszka I Sforzy. Budowla od sześciuset lat góruje nad miastem, stanowiąc punkt orientacyjny i jeden z najważniejszych zabytków Mediolanu.

Author: salazabawnemo.pl